Jak by vypadala vaše ideální jedenáctka nominovaná na hokejový turnaj v rámci ZOH?

Filip Pešán již představil soupisku pro hokejový turnaj v Číně, kde se Česko utká s Ruskem, Švýcarskem a Dánskem. Jak by ovšem vypadala jedenáctka, kdyby nominace hokejové reprezentace byla vaší odpovědností?
1 brankář/4 obránci/6 útočníků - můžete ale i nemusíte zohledňovat křídla, dejme tomu, že hráči by se přizpůsobili vašemu hernímu stylu, jde mi primárně o jména. Já mohu začít:

Brankář
Roman Will (Traktor Čeljabinsk) - Skvělá čísla v podobě necelých 93 % úspěšnosti zákroků, pravidelné nasazování do sezóny. Tým z Čeljabinsku je na vítězné vlně, ačkoliv nikdy nešlo o top tým KHL. Zásluhu na tom má určitě právě Will. Má formu, pozitivní drive, zkušenost z reprezentace a čistou hlavu, je hladový po úspěchu a úspěšný v mezinárodní konkurenci - za mě jednička na Hry.

Obránci
Lukáš Klok (Nižněkamsk) - Obránce, na kterého je spoleh. Není bez chyby, ale snaží se plnit úkoly trenéra na 100 %. Když ho trenér posadí, je to pro něj impuls se zlepšovat a své místo si vybojovat zpět. V KHL platí za solidního beka s dobrými čísly - 44 zápasů (5 golů a 25 asistencí). Věk pod 30, zkušenosti z Finska i Ruska a hlavně v reprezentaci se s ním už nějakou dobu počítá. Za mě správná volba do turnaje.

Jan Košťálek (Pardubice) - Pardubický bek číslo jedna, který po odchodu ze Sparty prokazuje své kvality. 36 zápasů a 27 bodů ho řadí k nejproduktivnějším obráncům ligy a díky němu se letos Dynamu daří. Vítězný typ, vyčnívá z řady a umí vystřelit. Letenku do Číny by ode mě dostal bez váhání.

Tomáš Kundrátek (Třinec) - Ano, je mu nad 30, ale pro Třinec je to stavební kámen obrany a tuto roli on dokáže převzít i v reprezentaci. Tento bek má na svém kontě 8 branek, což je na obránce velmi dobrý počin. Je zvyklý hrát pod tlakem, nebojí se odpovědnosti a je zvyklý být pod drobnohledem. Má zkušenosti z Ameriky, Ruska nebo Švýcarska a projevuje se to v české Extralize. Spolehnul bych se na něj i na olympijském turnaji.

Daniel Gazda (Zlín) - To, že se Beranům nedaří a jsou prakticky týmem na sestup, je sice pravda, ale přesto tam vidím obránce s velkým potenciálem - Daniel Gazda. Za 34 zápasů dal 9 branek a je jeden z mála zlínských hráčů, který letos mile překvapil a říká si lepší angažmá. Je o něm slyšet a je dost vidět. Neměli bychom přehlížet potencionální příslib na novou defenzivní stálici v reprezentaci. Je mu 24 let, žádný dezorientovaný nováček, dal bych mu šanci.

Útočníci
Lukáš Sedlák (Traktor Čeljabinsk) - Životní sezóna pro Lukáše Sedláka. Mít útočníka v takovém laufu se vyplatí. 18 branek ze 49 zápasů je solidní číslo, natož v KHL, kde je konkurence nemilosrdná. Mě osobně přesvědčil, zkušenosti má, je mu pod 30, rychlost a chuť nebude u něj problém. Další adept na místenku do Číny.

Lukáš Jašek (Pelicans) - Dravé mládí, dravé mládí a dravé mládí! Co chtít víc od 24-letého útočníka ve finské lize, než když si připíše bod na utkání? Je to spolehlivý nahrávač, týmový borec, který si prošel různými kluby a sbíral zkušenosti. Nemusí hrát hned první lajnu, ale 2-3 by byla pro něj jak vyšitá. On by se rád ukázal a znovu si vybojoval šanci dostat se do NHL. Já bych ho oslovil, s mládím se musí počítat!

Matěj Stránský (Davos) - Jo, chvilku jsem přemýšlel, zda ukázal na Matěje Stránského. Ale víte co? Ukažte mi na české snipera věkem pod 30, který na sobě maká a hraje elitní ligu jako je právě švýcarská? Jo, Stránský tyto atributy splňuje. Sice se mu nepodařil turnaj v Lotyšsku, ale Čína by byla pro něj výzva. Otrkal se po roce v zahraničí, čísla má rovněž solidní (v průměru každý druhý zápas branka). Hraje ve špičkovém klubu a neztratil se. Za mě je dobře, že si zabruslí na horkém ledě Olympiády.

Filip Chlapík (Sparta Praha) - Nikdo mě nemůže podezřívat z protěžování pražské Sparty. Objektivně je Chlapík prostě jeden z nejlepších borců letošní exraligové sezóny. Že se mu nepovede přípravný turnaj? To se snad stane každému, i tomu nejlepšímu borci. Když vám hráč prokazuje své kvality konzistentně celou sezónu a se svými 21 brankami vyčnívá, neměl by v nominaci chybět. Obrany českých klubů se před ním třesou, proč by se nemohly třást švýcarské nebo dánské?

Michael Špaček (Frölunda) - Víte, který klub je v současné době považován ze jeden z top klubů Evropy? Ano, švédská Frölunda. A víte, kdo za ní hraje ve špičkové formě? Ano, Michael Špaček. Tenhle kluk srdnatě bojuje každý zápas a jako týmový hráč se dobře ve švédské lize prosadil. Posuďte sami - 34 zápasů / 33 bodů (6 plus 27), nastupuje do všech zápasů ve druhé formaci! Trenér švédského celku mu věří, já taky - Špaček jede!

Dominik Lakatoš (Vítkovice) - Že je na něj olympijský turnaj moc velký? Nemyslím si. Dominik Lakatoš ukazuje, že umí hrát velmi kvalitní ofenzivní hokej a po svém příchodu do Vítkovic ožil. Je na skvělé vlně, je mladý a umí sám sebe nakopnout. Sice by nehrál první dvě lajny, ale o místenku si říká. Je třeba tyto kluky zapracovávat, zkušenosti musejí někde sbírat (Američané jedou zejména kvůli tomu). 11 branek za 20 zápasů nevnímám jako náhodu. Ten kluk by mohl v krizových situací rozhodnout. Začněme věřit hráčům z Extraligy!

Tak to je moje 11. Neříkám, že by každý musel hrát nutně první dvě lajny, ale myslím, že tito borci tam mají být (a někteří i jsou). Poukazuju i na hráče, co osloveni nebyli, ač tiše doufali, že tam budou, nebo hlasitě řekli, že je jejich nenominace mrzí. Nedělá mi to radost, když vidím průměr věku téměř k 30-ti létům. Vymstí se nám to. Čínský turnaj není tak prestižní, nelžeme sami sobě ale o to větší je to příležitost ukázat, že máme nové hráče, kteří umí na ledě hrát mezinárodní hokej. Extraliga je dobrá a kvalitní liga, i v současnosti z ní odcházejí velmi dobře připravení hráči na velký hokej nebo alespoň jsou připraveni stále na sobě pracovat. Přestaňme podceňovat českou ligu, dejme šanci mladým borcům, kteří berou repre jako velkou čest a chtějí se ukázat světové hokejové veřejnosti. Rád bych toto slyšel i od hráčů jako Červenka, Jágr, Eliáš…Se vším respektem k těmto zkušeným borcům…já tam chci vidět nové hráče, kteří dokážou zamotat soupeřům hlavy. Další kandidáti: Martin Lang z Plzně, Jakub Flek z Varů, Matěj Blümel z Pardubic, Luboš Horký z Komety… Byl bych odvážný a šel do toho, není co ztratit, střízlivý český fanoušek ví, že česká repre může jen překvapit. Jak to vidíte vy?

PS: Téma je v sekci Extraliga, protože to má největší dosah pro hokejové nadšence.

1 Like

Díky za příspěvek a názor. Samozřejmě, že kvalitativně není Extraliga na úrovni KHL nebo švýcarské ligy, ale dost hráčů, kteří vycházejí z české ligy (a to i bez zkušeností ze zahraničí - Flek např.) se i solidně ukazují na mezinárodním ledě. Samozřejmě, je stále co zlepšovat, spíše jsem poukazoval na to, že je to šance budovat i jakousi značku naší české hokejové ligy, protože jsem přesvědčen, že 3. a 4. lajna postavena ryze z extraligových hráčů by mohl být zajímavý tah. Chybí mi tam více odvahy v zapojení mladých hráčů. Co se týká Špačka, jako ano, ale pořád má věk na to se dále rozvíjet a statistiky na švédskou ligu má fakt dobré. Na Skleničku jsem zapomněl a viděl bych ho tam taky. Ale je to názor od názoru. Děkuji :slight_smile:

Dobrý point, to se mi právě líbí, že se bere v potaz sehranost formací / dvojic, což se pak využívá na mezinárodní úrovni. Ale to je taky domácí úkol pro český hokej, aby se hráči lépe adaptovali na mezinárodních turnajích díky souhře z ligových soutěží. Pak máme tým rozstříštění na jedince, kteří se setkají, vyjma Zohornů, až pár dní před turnajem.

U Rusů je to úplný opak, tam jede Petrohrad s Moskvou doplněné pár borci z jiných klubů. Slabina může být paradoxně v tom, že na mezinárodním turnaji bude chtít každý rozhodnout a ztratí cit pro týmovost nabitou z ligy a to Rusko už roky stojí titul.

My si vybírat moc nemůžeme, český hráč, který se slušně prosadí mezi zahraničními mantinely, je cenný hráč. Když je mladý a má potenciál, hraje v první dvou lajnách a odvádí dobré výkony v prestižní lize, měl by podle mě hrát, ale aspekty co uvádíš, jsou samozřejmě taky důležité. Když se na to díváme českou optikou, tak se nám to prostředí zdá přísné, ale to je právě ten keden ze základních pilířů konkurenceschopnosti na světových turnajích. Ten hráč musí stále na sobě makat.

Já tak do detailu SHL nesleduji, to už spíše DEL nebo finskou Liigu. Měl jsem za to, že Pešán měl přinést koncept zařazování mladých borců do reprezentace, odvahu riskovat neúspěch, ale kvalitní kluky zapracovat, aby věděli, že se s nimi počítá. Jestli toto je vrchol jeho trenérské cesty, tak se obávám, že nám zbyde více otázek než jasných odpovědí, jaký stav má naše repre a zda a jak bude nadále konkurenceschopná.

1 Like